Mężczyzna sprawdzający status PIT

Jak sprawdzić status PIT i dowiedzieć się, kiedy dostanę zwrot podatku?

Praktycznie każdy pełnoletni mieszkaniec naszego kraju, objęty jest corocznym obowiązkiem złożenia zeznania podatkowego. Jest to niezbędne, do prawidłowego rozliczenia dochodów z Urzędem Skarbowym. O obowiązku tym należy bezwzględnie pamiętać, gdyż podatnik, który go nie dopełni, może zostać surowo ukarany.

Czym jest PIT i kto musi go rozliczyć? Jak sprawdzić status PIT?

PIT jest podatkiem dochodowym, dotyczącym osób fizycznych i przedsiębiorców. Tym samym mianem, określany jest dokument, na podstawie którego dokonujemy rozliczenia naszych przychodów. Aby ustalić kwotę należnego do wpłacenia w Urzędzie Skarbowym podatku lub jego zwrotu, musimy przygotować i dostarczyć w formie rozliczenia, zeznanie podatkowe za rok ubiegły. W obecnym stanie prawnym, ten obowiązek ciąży na każdej osobie, która za swoją pracę otrzymuje wynagrodzenie. Również na tych, którzy czerpią zyski z wynajmu i prowadzenia działalności.

Jakie dochody zwolnione są z podatku? Jak sprawdzić, kiedy dostane zwrot podatku?

Dochody, które według ustawy, nie podlegają opodatkowaniu, to między innymi renty, przyznane inwalidom wojennym oraz wojskowym, świadczenia rodzinne, wygrane w legalnie działających kasynach, alimenty na dzieci, zasiłki pogrzebowe i stypendia szkolne. Osoby, które otrzymały pieniądze z tytułu ubezpieczenia, również nie muszą martwić się dodatkowymi rozliczeniami. Wyjątkiem są również przypadki, kiedy wynagrodzenie nie osiąga kwoty wolnej od podatku, czyli jest niższe niż 8 tys. złotych rocznie.

Czym jest ulga dla młodych?

W połowie 2019 roku do prawa podatkowego zostały wprowadzone zmiany, które dotyczą osób do 26 roku życia. Młodzi ludzie, otrzymujący wynagrodzenie wynikające ze stosunku pracy, które wynosi maksymalnie 85 528 zł rocznie, mogą rozliczyć swój podatek na preferencyjnych warunkach. Oznacza to mniej więcej tyle, że posiadając dochody nieprzekraczające limitu, nie opłacają oni podatku. Jeśli jednak ich dochody osiągają większe kwoty, opodatkowana zostaje jedynie różnica między faktycznym rocznym wynagrodzeniem, a kwotą wolną.

Jak rozliczyć się z podatku i jak sprawdzić status PIT?

Rozliczenia podatku dochodowego, możemy dokonać sami, bez konieczności wyjścia z domu. Od kilku lat, Ministerstwo Finansów udostępnia podatnikom, wszystkie niezbędne do tego dokumenty na platformie e-pity. Tam też możemy w łatwy sposób wypełnić deklarację podatkową.

Platforma automatycznie pobiera dane z poprzednich lat, więc w wielu przypadkach, trzeba jedynie sprawdzić ich poprawność i zaakceptować gotowe rozliczenie, automatycznie wysyłając je do zaakceptowania. Możemy również dokonać tego, w sposób tradycyjny, odbywając wizytę w odpowiednim dla miejsca zamieszkania, Urzędzie Skarbowym lub wysyłając zeznanie pocztą.

Ulgi w rozliczeniu podatku

Zazwyczaj rozliczenie podatku, kojarzy nam się z dodatkowymi kosztami, związanymi z uiszczeniem odpowiedniej wysokości podatku w urzędzie. Często jednak dochodzi do sytuacji, w której to podatnik otrzymuję jego zwrot. Zazwyczaj wynika to z możliwości wykorzystania wielu ulg, takich jak;

 1. Ulga internetowa – pozwala na odliczenie od podatku, kosztów związanych z użytkowaniem Internetu w roku poprzedzającym złożenie zeznania, w wysokości maksymalnie 760 zł. Możemy skorzystać z niej jedynie przez dwa, następujące po sobie bezpośrednio lata.
 2. Ulga prorodzinna – związana z wychowywaniem dzieci. Niestety nie można z niej skorzystać, składając PIT 28 oraz PIT 36L.
 3. Termomodernizacyjna ulga – warunkiem skorzystania, jest posiadanie faktur związanych z pracami mającymi na celu ocieplenie budynków mieszkalnych i wymiany źródeł energii na bardziej ekologiczne. Można z niej skorzystać w ciągu 6 lat od momentu poniesienia pierwszych kosztów.
 4. Ulga na leki – aby móc ją zastosować, musimy posiadać ważne zaświadczenie od lekarza, o konieczności ciągłego stosowania leków. Kwota ulgi obliczana jest na podstawie wydatków związanych z ich zakupem (faktur imiennych) i odjęciu 100 zł miesięcznie.
 5. Ulga na samochód – przyznawana jest osobom, posiadającym zaświadczenie o niepełnosprawności.

Mało osób zdaje sobie sprawę z faktu, iż ulgę w rozliczeniu, mogą stanowić również darowizny na cele charytatywne, Kościół, bądź organizacje pożytku publicznego, a nawet oddawanie krwi i osocza.

Rodzaje PIT

 • PIT 28- stosujemy do rozliczenia dochodów, które osiągnęliśmy  w wyniku prowadzenia działalności gospodarczej lub najmu.
 • PIT 36- dotyczy przedsiębiorców rozliczających podatek według skali podatkowej.
 • Także PIT  36L- podobnie, jak poprzedni dotyczy przedsiębiorców, jednak tych którzy korzystają z rozliczenia na zasadach ryczałtu lub podatku liniowego.
 • PIT 6- dotyczy osób zajmujących się produkcją rolniczą.
 • PIT 39- stosujemy, kiedy w poprzednim roku osiągnęliśmy dochód wynikający ze sprzedaży nieruchomości.
 • Oraz PIT 38- dotyczy tych, których przychód pochodzi na przykład, ze sprzedaży udziałów, czy akcji spółki.

Od lat najpopularniejszym zeznaniem podatkowym pozostaje PIT 37, wypełniany na podstawie PIT 11. Dotyczy on wszystkich dochodów osiągniętych za wykonywaną pracę, niezależnie, czy wynikają one z umowy o pracę, czy też umowy zlecenie. PIT 11 jest przekazywany pracownikowi przez pracodawcę, stanowiąc podstawę do złożenia zeznania przez zatrudnionego. Popularność tego rozliczenia wynika z prostego faktu, iż w Polsce największy odsetek osób w sile wieku, stanowią osoby pozostające w stosunku pracy.

Ile czasu ma Urząd Skarbowy na wypłatę zwrotu podatku?

Rozliczenie podatki i sprawdzenie statusu PIT

Źródło: Freepik.com

Odkąd wprowadzone zostały możliwości składania zeznań podatkowych za pomocą usług internetowych, czas oczekiwania na ewentualny zwrot podatku, znacznie się skrócił. Wiadomo jednak, że dużą rolę gra tutaj sposób, w jaki chcemy go otrzymać. Jeśli w zeznaniu zaznaczyliśmy chęć otrzymania zwrotu na konto, możemy być pewni, że otrzymamy go szybciej, niż w przypadku przekazu pocztowego.

Niemniej jednak, według przepisów prawa, zwrot podatku powinniśmy otrzymać w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące, od momentu złożenia poprawnej deklaracji podatkowej. Jeśli zatem, w naszym zeznaniu niezbędną będzie wprowadzenie korekt, termin wypłaty automatycznie się wydłuży. Dlatego tak ważne jest, by sprawdzić wszystkie informacje, które umieściliśmy w naszym zeznaniu lub które wprowadzone były do niego automatycznie.

Jak sprawdzić, kiedy otrzymam zwrot podatku?

Wiele osób, które mają otrzymać zwrot podatku, bardzo niecierpliwi się, kiedy nadejdzie moment wypłaty. Dzwoniąc do swojego Urzędu Skarbowego, niestety nie otrzymamy żadnych konkretnych informacji. Wszystkich tam pracujących obowiązują przepisy o ochronie danych osobowych. Osobiste wstawiennictwo jest często dość problematyczne więc co zrobić, żeby sprawdzić, kiedy otrzymamy zwrot podatku?

Najprościej jest zalogować się do strony e-pity, na której składaliśmy nasze zeznanie i sprawdzić, jaki status ma nasze rozliczenie. Urząd Skarbowy poinformuje nas, kiedy nasza deklaracja podatkowa, będzie przechodziła przez każdy element weryfikacji. Tak więc, po przejściu do zakładka „Złożone dokumenty”, dowiemy się, czy nasze dokumenty dotarły dopiero do odpowiedniej jednostki, czy są one weryfikowane, a może nadpłata  została właśnie przekazana do wypłaty.

Co oznacza status rozliczenia?

Sprawdzając, w jakim miejscu jest nasze rozliczenie podatku, po zalogowaniu do naszej deklaracji, widzimy różne statusy. Co one oznaczają?

 • Status 200- oznacza, że nasza deklaracja dotarła do odpowiedniego Urzędu i jest złożona poprawnie.
 • Status 401- oznacza, że w nasze rozliczenie wkradły się błędy i deklaracja została złożona niepoprawnie.
 • Status 411- spotkamy go, kiedy nasza deklaracja przeszła negatywną weryfikacje i została usunięta (na przykład, jeśli nasze zeznanie złożyliśmy drogą elektroniczną i jednocześnie papierową).
 • Statusy 412 i 414-dotyczą deklaracji złożonych bez błędnymi danymi identyfikacyjnymi.

Nie złożyłeś zeznania podatkowego? To ważne!

Jeśli z jakiegoś powodu nie dopilnujemy złożenia deklaracji podatkowej, musimy wrócić do tematu, tak szybko, jak tylko jest to możliwe. O ile w przypadku deklaracji PIT 37 oraz PIT 38, po upływie terminu wyznaczonego na rozliczenie podatku, zostaną one automatycznie zaakceptowane i wysłane w naszym imieniu, o tyle innymi rozliczeniami musimy zająć się sami. W takim przypadku, musimy jak najszybciej podejść do rozliczenia podatku i złożyć wypełnione dokumenty w odpowiednim oddziale Urzędu Skarbowego, dołączając do tego „Czynny żal”, czyli pismo, które ma na celu usprawiedliwienie naszej osoby.

Korekta PIT

Jeśli zorientowaliśmy się, że przy składaniu rocznego rozliczenia podatku, popełniliśmy błąd, z powodzeniem, możemy to naprawić. By to uczynić, wystarczy poprawnie wypełnioną deklarację, dostarczyć osobiście lub w formie elektronicznej do prawidłowego Urzędu Skarbowego. W niektórych przypadkach będzie również niezbędne dostarczenie uzasadnienia.

1% podatku, co to?

Każda osoba rozliczająca podatek, ma możliwość przekazania 1% na cele Organizacji Pożytku Publicznego (OPP), którą sami wybierzemy. Lista instytucji, którym możemy  przekazać tę małą cegiełkę jest spora i z każdym rokiem ciągle się wydłuża.

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.