Czy opłaca się wymienić rozbity ekran w telefonie?

Nierzadko zdarzają się takie sytuacje, w których chcąc nie chcąc telefon po prostu wyślizguje się z rąk i upada na podłogę. Kończy się to zwykle powstaniem tak zwanej pajęczynki na ekranie. Można ona znacznie utrudniać sprawne funkcjonowanie urządzenia, a nawet zupełnie odbierać przyjemność z używania telefonu. Co więc zrobić w takich momentach? Czy udać się do serwisu, czy może próbować samemu naprawić uszkodzoną szybkę? Ile będzie to kosztować i przede wszystkim, czy to się opłaca?

Cena zależna od rozmiaru? Ile kosztuje wymiana szybki?

Jeżeli już dojdzie do zbicia szybki w smartfonie i powstanie tak zwana pajęczynka, która utrudnia, bądź czasem nawet uniemożliwia korzystanie z telefonu, konieczne może okazać się wymienienie szybki na nową. W tym celu należy udać się do serwisu stacjonarnie bądź po prostu wyszukać serwisy, które byłyby zdolne wymienić tę część smartfona. Najlepiej jest odwiedzić kilka miejsc, ponieważ ceny w poszczególnych miejscach mogą się od siebie różnić. Pęknięty ekran zdołamy naprawić już od stu złotych. Górna granica jest jednak wyższa, niż spodziewa się większość ludzi. Zwykle jest to mniej więcej pięćset złotych, choć są to oczywiście ceny poglądowe. Zdarza się także, że element potrzebny do naprawy nie jest łatwo dostępny. Powoduje to oczywiście wzrost ceny oraz wydłuża czas oczekiwania.

Pękniętą szybkę w telefonie o niewielkim ekranie naprawimy po niższej cenie, aniżeli w smartfonie o większej powierzchni ekranu. Innymi słowy, cena wymiany szybki w smartfonie jest tym wyższa, im większy jest sam ekran. Tym samym, jeśli zbije się szybka laptopa, cena będzie jeszcze wyższa.

Cena serwisowania urządzenia będzie jeszcze wyższa, jeżeli podczas uszkodzenia telefonu doszło do utraty danych. Takie sytuacje również się zdarzają.

Warto także zwrócić uwagę na miejsce, do którego udajesz się na serwis urządzenia. Jeśli bowiem oddajesz telefon dla małej firmy, cena może być różna od tej, którą usłyszysz w większym miejscu. Dlatego też warto zorientować się odpowiednio wcześnie o wycenę przy oddaniu smartfona dla małej firmy do serwisu, w porównaniu z większymi.

Czy w ogóle wymiana jest konieczna?

Przed udaniem się do serwisu na wymianę pękniętego ekranu w smartfonie zadaj sobie pytanie: Czy to jest konieczne? Może planujesz za niedługo wymienić swój telefon na nowszy model? A może jednak uszkodzona powierzchnia ekranu nie przeszkadza Ci na tyle, by wymiana była koniecznością?

Zanim zdecydujesz się na serwis, sprawdź aktualną wartość swojego telefonu. Może się bowiem okazać, iż naprawa przerośnie jego wartość. W takiej sytuacji będzie to nieopłacalne.

Źródło: Pexels.com

Wymiana szybki w serwisie

W przypadku, kiedy telefon uległ uszkodzeniu, czy to na skutek upadku, czy pod ciężarem, można oddać go do serwisu, w którym zaznajomieni z tematem specjaliści odpowiednio zajmą się Twoim urządzeniem. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji o udaniu się do serwisu, należy wcześniej zorientować się w panujących na rynku cenach. Ceny bowiem u poszczególnych serwisantów mogą się znacznie od siebie różnić. Tyczy się to oddania telefonu dla małej firmy i do dużej, która będzie bardziej znana.

Lokalizacja serwisu także ma znaczenie na panującą cenę. Inna bowiem może być w dużych miastach, a inna w mniejszych miejscowościach. Pękniętą szybkę w serwisie można naprawić już od mniej więcej stu złotych, a na pięciuset kończąc. Są to jednak ceny podane w przybliżeniu, ponieważ gdy uszkodzeniu uległy jednak inne części, cena wzrośnie. Ta sama sytuacja będzie się tyczyć braku łatwego dostępu do danego elementu. Nierzadko bowiem zdarzają się sytuacje, w których sam koszt sprowadzenia danej części do uszkodzonego smartfona będzie przewyższał wartość samego urządzenia.

Wymiana szybki na własną rękę

Oczywiście, samodzielna wymiana wyświetlacza jest możliwa. Istnieje tylko jeden warunek, który należy spełnić, by móc się tego podjąć. Trzeba znać się na rzeczy. W innym przypadku możesz uszkodzić wnętrze smartfona, co będzie mogło mieć kluczowy wpływ na jego zepsucie i brak możliwości oddania go do serwisu. Samodzielne próby napraw takich urządzeń kończą się także utraceniem gwarancji.

Poza faktem, iż można w ten sposób doprowadzić do pogorszenia stanu rzeczy, istnieje jeszcze inne ryzyko. Podczas nakładania nowego wyświetlacza używa się bowiem ze specjalnego kleju. Można nim niechcący pobrudzić nowy ekran, co doprowadzi do zamazania pola widzenia. Będzie to nieestetycznie wyglądać, a także może znacznie utrudniać korzystanie z urządzenia. Próbując w ten sposób naprawić smartfon, można także doprowadzić do utracenia ubezpieczenia. Co więcej, przez podejmowanie się takich działań, jak próba naprawy telefonu na własną rękę, można nieświadomie uszkodzić go jeszcze bardziej. Może to skutkować na przykład utratą wszelkich danych.

Czy opłaca się wymieniać zbitą szybkę?

Przed wydaniem pieniędzy na wymianę wyświetlacza w telefonie zastanów się, czy będzie Ci się to opłacać? Może masz gdzieś w niedalekich planach na przyszłość wymianę swojego smartfona na nowszy model. W takiej sytuacji wymiana szybki w smartfonie nie będzie konieczna, ponieważ ledwie co odzyskasz swoje urządzenie z serwisu, za chwilę będziesz go wymieniać na nowy.

Pękniętej szybki nie będzie się także opłacało wymieniać na nową w przypadku, gdy wartość uszkodzonego urządzenia będzie niższa, niż wymiana jednej części w serwisie.

Pęknięta szybka w smartfonie może jednak nie przeszkadzać aż tak bardzo w jego użytkowaniu. W takich sytuacjach warto się zastanowić, czy na pewno konieczne jest udanie się do serwisu.

Dowiedz się również przed podjęciem decyzji, czy uszkodzeniu uległ tylko i wyłącznie ekran telefonu, czy może również moduł wyświetlacza. Będzie się to często objawiało rozlanym ekranem.

Jak zabezpieczyć telefon I czy warto posiadać ubezpieczenie?

Zbitą szybką w telefonie najlepiej jest się martwić jeszcze zanim dojdzie do potrzaskania. Dobrze jest więc zabezpieczyć się od niechcianych konsekwencji upadków telefonu. Poniżej znajdują się najlepsze metody na to, jak uchronić swoje urządzenie przed pajęczynką.

Zainwestuj w etui

Najbardziej znanym i stosowanym przez wielu sposobem na ochronę swojego telefonu przed strzaskaniem jest zakupienie etui. Nie dość bowiem, że chroni on tylną część urządzenia przed strzaskaniem (jeśli jest szklana lub porysowaniem), ale także w większości przypadków chroni kanty smartfona, które są najczęstszym powodem potrzaskanej szybki. Przy wyborze lepszych etui, nachodzi ono również delikatnie na sam ekran, po to, by zapewnić mu maksymalną ochronę.

Postaw na ochronną szybkę

Szybki ochronne nie są wcale drogie. A w porównaniu do przeznaczenia, są wręcz bezcenne i konieczne. Dobra szybko ochronna, inaczej znana pod nazwą szkło hartowane, zapewnia bezpieczeństwo dla wyświetlacza danego urządzenia już od momentu jej założenia. W sytuacji, w której telefon upadnie, w większości przypadków może dojść jedynie do powstania pajęczynki na dodatkowo zakupionym szkle hartowanym. Szybka ochronna nie daje jednak stuprocentowej gwarancji ochrony ekranu. Dlatego warto, jest połączyć jej działanie z zabezpieczeniem w formie etui na telefon.

Źródło: Pexels.com

Zorientuj się w cenach ubezpieczenia telefonu od zbicia szybki

Według przeprowadzonych badań przynajmniej dwadzieścia pięć procent zakupionych smartfonów ulega upadkom, które kończą się w osiemdziesięciu procentach sytuacji pękniętą szybką w urządzeniu. Może właśnie warto zasugerować się wynikami tych badań i ubezpieczyć swój telefon już podczas jego zakupu? Ceny są różne, tak samo, jak i ubezpieczenia. Ubezpieczenie można zakupić bezpośrednio podczas zakupu albo na przykład u operatora. Warto zatem zorientować się w panujących cenach. Do najlepszych ubezpieczeń, w jakie można zainwestować pieniądze, należą ubezpieczenie od samej potrzaskanej szybki oraz ubezpieczenie obejmujące cały telefon. Pierwszy wariant jest oczywiście tańszy, obejmuje jednak tylko i wyłącznie strzaskany wyświetlacz. Drugi z kolei będzie droższy, ale daje gwarancje, że zepsuty telefon zostanie odesłany do serwisu.

One comment

  1. Wątpię…ceny wymian ekranów telefonów często przewyższają samą wartość urządzenia. Zdecydowanie lepiej dbać o sprzęt, kupować szkiełka hartowane i nie martwić się problemem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.