Płatność za zakupy PayPal'em

PayPal – czym jest i jak działa?

Jeszcze do niedawna wybór opcji płatności za zakupy w Internecie był mocno ograniczony. W praktyce przeciętny kupujący mógł zdecydować się na jedną z dwóch możliwości: klasyczny przelew bankowy lub płatność kartą. Pierwsza z nich wiązała się z koniecznością nawet kilkudniowego oczekiwania na zaksięgowanie płatności. Większość użytkowników wybierała jednak tę formę płatności, z uwagi na jej większe bezpieczeństwo. Płatność kartą wymaga bowiem podania pewnych danych, którymi nie każdy chce dzielić się ze sklepami internetowymi. Dodatkową możliwością była oczywiście płatność za pobraniem. Rozwiązanie to zwykle było jednak droższe i nie było oferowane przez każdego sprzedawcę.

Obecnie większość sprzedawców internetowych oferuje przynajmniej kilka metod płatności za zakupy w swoim sklepie. Wśród nich znajdziemy oczywiście klasyczny przelew bankowy czy płatność kartą. O wiele bardziej popularne są jednak tzw. szybkie przelewy, przy wykorzystaniu jednej z dostępnych na rynku platform (np. PayU, Przelewy24), a także różnego rodzaju elektroniczne portfele. Te ostatnie powinny w sposób szczególny przykuć naszą uwagę. Pozwolą nam bowiem zadbać o bezpieczeństwo naszych danych podczas zakupów w sieci. Przykładem takiego „elektronicznego portfela” jest usługa PayPal. Czym ona jest i jak z niej korzystać?

Co to jest PayPal?

Powiedzieliśmy już sobie, że PayPal jest formą „elektronicznego portfela”. Jest to jednak pewne uproszczenie. Właściwsze byłoby określenie: platforma do przesyłania pieniędzy. Zakładając konto PayPal, możemy podpiąć do niego swoje karty płatnicze czy rachunki bankowe. To jednak nie wszystko. Mamy także możliwość zasilenia konta PayPal z powiązanego z nim rachunku. Powstaje w ten sposób tzw. saldo PayPal, które może być wykorzystane również do przesyłania i otrzymywania pieniędzy od znajomych czy rodziny.

PayPal powstał w 1998 roku. Jednym z jego założycieli był Elon Musk, znany obecnie głównie z produkcji samochodów Tesla. Założeniem platformy było powstanie możliwości transferu pieniędzy przy użyciu telefonów komórkowych i pagerów. PayPal szybko trafił jednak do Internetu i zaczął podbijać kolejne rynki. W 2002 roku został on kupiony przez eBay. Obecnie jest to podstawowy sposób płatności w tym serwisie. Do Polski PayPal trafił w 2006 roku. Aktualnie platforma obsługuje płatności w 25 walutach i działa w ponad 200 krajach.

Jak założyć konto PayPal?

Procedura założenia konta PayPal jest niezwykle prosta. Na stronie głównej serwisu klikamy „załóż konto”. Przejdziemy do formularza, w którym musimy podać podstawowe dane osobowe, adres e-mail, wskazać, czy będzie to konto prywatne, czy firmowe oraz ustalić hasło. Następnie potwierdzamy założenie konta, poprzez link otrzymany na adres e-mail podany przy rejestracji.

Po przejściu powyższych kroków możemy już korzystać z platformy. Jesteśmy jednak użytkownikami niezweryfikowanymi. Oznacza to, że wszelkie transakcje, jakich będziemy chcieli dokonać, będą ograniczone przez roczne limity. Możemy jednak w łatwy sposób pozbyć się tych ograniczeń. Wystarczy, że podepniemy do konta kartę bądź konto bankowe. Będziemy wówczas mogli korzystać z platformy bez limitów.

Kobieta zakłada konto na PayPal'u

Źródło: Pexels.com

Doładowanie PayPal

Tak jak do tradycyjnego portfela musimy najpierw włożyć pieniądze, aby móc po nie sięgnąć, tak, aby korzystać z platformy, musimy wykonać doładowanie PayPal. Po zasileniu elektronicznego portfela będziemy mogli dokonywać płatności w sieci, bez konieczności podawania danych. Jest to narzędzie szczególnie przydatne zwłaszcza w sytuacji, gdy nie znamy odbiorcy docelowego i nie jesteśmy w stanie potwierdzić jego wiarygodności. Doładowanie PayPal możemy przeprowadzić na dwa sposoby: przy użyciu przelewu standardowego lub doładowania błyskawicznego.

Przelewu standardowego dokonamy, logując się do bankowości elektronicznej naszego banku. Decydując się na tę opcję, należy jednak wziąć pod uwagę, że cała procedura potrwa. Środki mogą być do dyspozycji nawet dopiero następnego dnia roboczego. Ponadto, aby móc w ten sposób wykonać doładowanie PayPal, musimy spełnić kilka warunków. Po pierwsze, możemy dokonać zasilenia wyłącznie w PLN. Po drugie, rachunek bankowy musi być zarejestrowany na to samo imię i nazwisko, co konto na platformie PayPal. W tytule przelewu należy podać identyfikator, za pomocą którego serwis potwierdzi naszą tożsamość i dokona zasilenia konta. Wszelkie dane niezbędne do wykonania doładowania znajdziemy na naszym koncie PayPal.

Znacznie wygodniejszą opcją jest doładowanie konta PayPal przy pomocy doładowania błyskawicznego. Jak to zrobić? Wystarczy na naszym koncie PayPal wybrać opcję „Dodaj środki błyskawiczne z Trustly”. Następnie postępujemy zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi na ekranie. Wykorzystując ten sposób doładowania konta PayPal, będziemy mogli skorzystać z naszych środków już w kilka minut po wykonaniu przelewu. Doładowanie błyskawiczne odbywa się poprzez system Dotpay. Decydując się na tę formę zasilenia konta PayPal, warto sprawdzić, czy nasz bank nie pobiera dodatkowych opłat za przelewy typu „pay-by-link”.

Jak płacić przy pomocy PayPal?

Jak już wspominaliśmy, po doładowaniu konta PayPal z platformy możemy korzystać jak z wirtualnego portfela. Jego podstawową funkcją jest uproszczenie płatności w sieci. Spora część sklepów i platform handlowych udostępnia tę formę płatności.

Jak zatem płacić PayPal?

Wystarczy, że podczas finalizacji transakcji wskażemy platformę jako metodę płatności. Następnie należy zalogować się do serwisu i potwierdzić transakcję.

Domyślnie środki na realizację płatności zostaną pobrane z salda PayPal. Do konta możemy także podpiąć naszą kartę płatniczą bądź kredytową. W przypadku braku wystarczających środków na saldzie nadal będziemy mogli płacić za pomocą PayPal, a środki zostaną pobrane z przypisanej karty.

Oprócz dokonywania płatności za zakupy użytkownik PayPal może również:

  • dokonać transferu środków na konto PayPal innej osoby;
  • wypłacić środki z konta PayPal na własne konto bankowe;
  • poprosić innego użytkownika o przekazanie środków na konto PayPal;
  • zorganizować zbiórkę.

Usługa One Touch

Aby jeszcze bardziej uprościć sobie proces płatności przy pomocy PayPal, możemy uaktywnić funkcję PayPal One Touch. Dane logowania do naszego konta PayPal zostaną wówczas zapisane na urządzeniu. Sprawi to, że nie będziemy musieli za każdym razem wprowadzać nazwy użytkownika i hasła, ani potwierdzać logowania kodem. Zostaniemy automatycznie zalogowani do usługi PayPal. W celu finalizacji transakcji zostanie nam tylko jej potwierdzenie.

Subskrypcje

Konto PayPal możemy także wykorzystać do opłacania subskrypcji za usługi. Wszędzie tam, gdzie dokonujemy płatności cyklicznych, a nie chcemy podawać danych naszej karty, warto skorzystać z usługi PayPal. W ten sposób opłacimy subskrypcję za Netflix, Spotify, czy inne serwisy streamingowe. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że proces płatności za każdym razem przebiega całkowicie automatycznie. Nie musimy zatem pamiętać o płatności za nasze subskrypcje.

Podobnie do subskrypcji działają umowy dotyczące płatności. Polegają one na tym, że zgadzamy się na obciążenie naszego salda PayPal za każdym razem, gdy kupujemy coś u danego sprzedawcy. Nie jest to zatem płatność cykliczna jak w przypadku subskrypcji. Pozwala jednak na uproszczenie procesu płatności. Jeżeli zatem często kupujemy u jednego sprzedawcy, będzie to dla nas idealne rozwiązanie.

Zarówno subskrypcje, jak i umowy dotyczące płatności możemy w dowolnej chwili wyłączyć z poziomu konta PayPal.

PayPal a Google Pay

Już od kilku lat możemy podpiąć konto PayPal do płatności Google Pay. Aby było to możliwe, musimy posiadać na naszym smartfonie najnowszą wersję aplikacji mobilnej PayPal. Za jej pośrednictwem łączymy nasze konto PayPal z Google Pay. Następnie ustawiamy numer pin do potwierdzania płatności. Wybieramy maksymalny limit transakcji i wskazujemy, czy chcemy, by nasze środki były pobierane z salda PayPal, czy z podpiętej karty. Teraz nasze konto PayPal będzie widoczne jako jedna z kart, dostępnych w aplikacji Google Pay. Płatności za pomocą PayPal przy użyciu Google Pay dokonuje się identycznie jak płatności jakąkolwiek inną kartą, podpiętą do tej aplikacji.

Wypłata środków z konta PayPal – saldo w PLN a saldo w walucie obcej

Jak już wspominaliśmy, możliwa jest wypłata środków z salda PayPal na nasze konto bankowe. Operacja ta jest bezpłatna. Jest jednak jeden warunek. Serwis dokonuje wypłaty wyłącznie w PLN. Wypłata środków jest wówczas bezpłatna.

Problem pojawia się, gdy posiadamy saldo w walucie obcej i chcemy dokonać wypłaty środków. Aby tego dokonać niezbędne będzie przewalutowanie środków. Wiąże się to z koniecznością zapłaty prowizji za przeliczenie salda. Problemu nie rozwiązuje niestety posiadanie konta walutowego. Jedyną opcją wypłaty salda w walucie obcej, jest posiadanie konta w zagranicznym banku.

Zalety konta PayPal

Jeżeli dokonujemy dużej ilości zakupów w sieci, dobrym pomysłem będzie posiadanie konta PayPal. Gwarantuje nam ono bezpieczne zakupy, bez konieczności podawania danych swojej karty czy konta bankowego. Do zalet korzystania z platformy PayPal należą:

  • Ogólnoświatowy zasięg – konto w usłudze PayPal umożliwia przeprowadzanie transakcji w ponad 200 krajach, przy użyciu 25 walut;
  • prosta i przejrzysta obsługa;
  • możliwość skorzystania z usługi chargeback;
  • dostępność na wielu urządzeniach – PayPal posiada swoje aplikacje dedykowane dla najpopularniejszych systemów operacyjnych wykorzystywanych na smartfonach czy tabletach.
Płacenie za zakupy przez internet

Źródło: Pexels.com

Czy PayPal jest bezpieczny?

Wiemy już, że PayPal chroni dane naszej karty i konta, pozwalając nam na bezpieczne zakupy. Czy jednak sam PayPal jest bezpieczny? Jak najbardziej! Samo logowanie do konta wymaga dwustopniowej weryfikacji. Oprócz loginu i hasła niezbędne będzie podanie jednorazowego kodu dostępu. Kod ten wysyłany jest SMS-em na numer telefonu powiązany z kontem. Oczywiście dwustopniowe uwierzytelnienie nie będzie konieczne, jeżeli dodamy urządzenie do zaufanych. Ponadto, jeśli korzystamy z aplikacji mobilnej na smartfonie czy tablecie, możemy dodać do tego zabezpieczenie biometryczne (np. przy pomocy odcisku palca).

PayPal gwarantuje także ochronę w przypadku, gdy odkryjemy na swoim koncie nieznaną nam transakcję. Jeżeli zgłosimy taką płatność w ciągu 60 dni, dostaniemy zwrot środków. Bezpieczne zakupy gwarantuje także program ochrony kupujących. Dzięki niemu w przypadku, gdy zakupiony przez nasz towar jest uszkodzony, czy też niezgodny z opisem, w ciągu 180 dni od zakupu możemy zgłosić roszczenie.

Można zatem powiedzieć, że konto PayPal jest znacznie bezpieczniejsze niż jakakolwiek inna forma płatności. Oprócz tego, że chroni dane naszej karty i konta bankowego, to gwarantuje również ochronę naszych zakupów. W dzisiejszych czasach zwracamy szczególną uwagę na ochronę naszych danych. Warto zatem rozważyć skorzystanie z platformy PayPal, aby być spokojnym o swoją prywatność.

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.