Kupno i inwestycja w ziemie

Inwestycja w ziemię – sprawdź, o czym warto pamiętać

W dzisiejszych czasach bardzo duże grono osób decyduje się na różnego rodzaju inwestycje. Do jednych z najczęściej wybieranych inwestycji przez Polaków należy zaliczyć nic innego, jak zakup ziemi. Taki rodzaj inwestycji daje wiele możliwości, jeżeli chodzi o aspekt przyszłościowy. Na własnej ziemi możemy nie tylko wybudować dom, ale również postawić halę produkcyjną, uprawiać rolę, czy też w przyszłości sprzedać naszą ziemię innym podmiotom po zawyżonej cenie.

Inwestycje w ziemie od wieków były bardzo opłacalne. Nic w tym aspekcie się nie zmieniło do dnia dzisiejszego. W ziemię warto inwestować przede wszystkim dlatego, że daje ona nam duże poczucie bezpieczeństwa oraz stabilności. W chwili obecnej ziemia to z całą pewnością bardzo bezpieczna inwestycja na życie. Jednak inwestowanie w nieruchomości powinno odbywać się w sposób bardzo przemyślany.

Na sprzedaż są różnego rodzaju działki. Zarówno te pod zabudowę, jak i te do przeznaczenia rolnego. Dlatego przed zakupem działki powinniśmy w sposób dokładny zastanowić się, do jakiego przeznaczenia taka inwestycja będzie nam miała służyć. Warto również zaznaczyć, że 2021 roku ceny mieszkań znacząco poszybowały w górę, a ceny nieruchomości gruntowej w sposób odczuwalny zmalały. Nic więc dziwnego, że w 2021 roku więcej osób postanowiło inwestować w nieruchomości gruntowe, niż w mieszkania. Grunt to ziemia. Jest to przede wszystkim bardzo dużo zysk, jeżeli chodzi o kwestię przyszłościową.

Na co uważać podczas inwestowania w ziemię?

Podczas inwestowania w nieruchomości powinniśmy być bardzo ostrożni oraz skrupulatni. Warto na początku zwrócić uwagę czy ziemia, którą chcemy nabyć, posiada wszystkie wymagane dokumenty, do których zaliczamy między innymi akt notarialny. Natomiast nie jest to jedyna kwestia, która powinna nas w sposób szczególny zainteresować. Równie istotnym aspektem podczas kupna ziemi jest przede wszystkim to, czy na tym konkretnym gruncie zostały przeprowadzone wszystkie potrzebne badania geologiczne, ale także, czy taka działka posiada odpowiednie zapisy w księdze wieczystej. Jeżeli chodzi o sprawdzenie zapisów w księdze wieczystej, to można tego dokonać bez specjalnych uprawnień. Takie informacje są publicznie dostępne. W związku z tym każda osoba może bez problemu takich informacji zasięgnąć w razie potrzeby.

Jakie czynniki wpływają na ceny ziemi?

Na ceny ziemi wpływa wiele kluczowych czynników. Do których można zaliczyć przede wszystkim to, czy dany grunt leży w obrębie jakiegoś miasta, czy służy on zagospodarowaniu budowlanemu, jak również to, w jakim województwie się znajduje.

Od wielu lat zauważyć, że najdroższe ceny za grunty znajdują się w województwie mazowieckim, warmińsko-mazurskim, jak również w województwie podkarpackim. Aczkolwiek w dalszym ciągu są one o wiele tańsze, niż mieszkania z wysokim standardem w tych rejonach. Warto dodać, że to właśnie lokalizacja danej działki decyduje o tym, czy jej cena będzie ona rosła.

Dzieje się tak również z tego względu, ponieważ w miejscu, w którym występuje duże zainteresowanie kupnem nieruchomości gruntowej, to również cena będzie proporcjonalna do takiego zainteresowania kupców. W przypadku, gdy jesteśmy zainteresowani zakupem nieruchomości, aby inwestycja taka nam się po czasie zwróciła, to powinniśmy zastanowić się nad jej zakupem w rejonach bardziej turystycznych.

Bowiem to właśnie wtedy będziemy mieli możliwość wybudowania hotelu lub pensjonatu, który będzie nam przynosił wymierne korzyści finansowe. Dzieje się tak, ponieważ w dzisiejszych czasach wiele osób preferuje spędzać urlop w malowniczych miejscach z dala od zgiełku miasta. W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę przede wszystkim na takie lokalizacje działek, które nie posiadają jeszcze odpowiednio oszacowanej wartości. Do miejsc takich można zaliczyć w szczególności okolice różnych jezior. Nie powinniśmy za to brać pod uwagę okolic nadmorskich bądź górskich. Gdyż w tych dwóch ostatnich lokalizacjach z całą pewnością przepłacimy, a inwestycja nie zwróci nam się w takiej kwocie, w jakiej byśmy się spodziewali.

Kupno domu z ziemią

Źródło: Pexels.com

Zwróć uwagę, czy teren, w który zamierzasz zainwestować, jest uzbrojony?

Podczas zakupu działki szczególną uwagę należy zwrócić przede wszystkim na to, czy dany teren jest w pełni uzbrojony. Chodzi tutaj o to, czy posiada on pełny dostęp do kanalizacji, wodociągów, ale również prądu. Za działki w pełni uzbrojone z pewnością zapłacimy więcej. Aczkolwiek będzie to dla nas o wiele korzystniejsze pod względem finansowym, niż byśmy mieli sami uzbrajać działkę w późniejszym czasie. Koszt takiego działania wyniósłby nas o wiele więcej.

Na co zwrócić uwagę planując inwestycję w grunty?

Jeżeli zamierzamy planować inwestycję w grunty powinniśmy zwrócić uwagę  na to czy podnoszenie wartości takiej nieruchomości w nadchodzących latach będzie dla nas finansowo opłacalne. Należy powiedzieć, że wpływ na takie zjawisko ma wiele kluczowych czynników, do których trzeba zaliczyć przede wszystkim takie aspekty jak: poziom wzrostu cen ziemi, czy też koniunktura.

Główne zalety inwestowania w nieruchomości gruntowe

Do głównych zalet wynikających z inwestowania w nieruchomości gruntowe należy zaliczyć w szczególności takie aspekty jak:

  • duży zysk wynikający ze sprzedaży takiej nieruchomości,
  • bardzo małe ryzyko związane z jej ceną,
  • sposobność pozyskania dochodu o charakterze pasywnym z potencjalnego najmu lub dzierżawy działki,
  • jak również bardzo niskie ryzyko związane z całą utratą kapitału.

Główne wady związane z inwestowaniem w nieruchomości gruntowe

Jeżeli chodzi o główne wady związane z inwestowaniem w nieruchomości gruntowe, to można do nich zakwalifikować przede wszystkim takie kwestie jak:

  • konieczność posiadania dość wysokiego kapitału na daną inwestycję,
  • jak również stosunkowo długi okres zwrotu z inwestycji.

Natomiast jak można w łatwy sposób zauważyć, wad wynikających z takiej czynności jest o wiele mniej. Przy czym trzeba pamiętać, że każda inwestycja niesie za sobą pewne ryzyko. Aczkolwiek ryzyko podczas inwestowania w nieruchomości gruntowe jest o wiele mniejsze, niż ryzyko wynikające z inwestowania w mieszkania. Tym bardziej, że ceny mieszkań w 2021 znacząco wzrosły.

Osada nad jeziorem — dlaczego warto w nią inwestować?

Osada nad jeziorem może przynieść nam wiele wymiernych korzyści na tle finansowym. Obecnie takie miejsca, jak osada nad jeziorem jest bardzo popularnym kierunkiem wypraw dla wielu osób. Jest to także bardzo dobry pomysł na zarabianie pieniędzy. Miejsca takie są niezwykle popularne wśród turystów z wielu przyczyn. Dzieje się tak między innymi dlatego, że nie są to miejsca drogie, ale bardzo urokliwe. W lokalizacjach tych można się w odpowiedni sposób wyciszyć oraz przyjemnie spędzić swój wolny czas. Miejsca takie są idealne nie tylko dla osób starszych, ale też dla rodzin z dziećmi. W związku z tym z pewnością każdy w takim miejscu znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Chcesz zabezpieczyć kapitał swoich dzieci i wnuków? – Koniecznie zacznij inwestować w ziemię!

Inwestowanie w ziemię jest modne każdego roku, ale w chwili obecnej ceny za grunty znacząco zmalały. W związku z tym warto skorzystać z okazji i zastanowić się nad zakupem działki jeszcze w 2021 roku. Inwestowanie w ziemię daje możliwość zabezpieczenia kapitału zarówno swoich dzieci, jak i wnuków. Kupując taką działkę za niższą kwotę, a po latach możemy ją sprzedać z bardzo dużym zyskiem.

Decydując się na zakup działki, mamy także możliwość przeznaczyć ją do innego celu, do którego można zaliczyć między innymi wybudowanie pensjonatu lub hotelu, na którym będziemy mogli zarabiać. Z całą pewnością inwestowanie w grunty jest o wiele bardziej opłacane niż inwestowanie w mieszkania. I tendencja taka nie zmieni się zapewne na przestrzeni następnych lat. Zakup działki jest to inwestycja, która charakteryzuje się o wiele mniejszym ryzykiem. Kupno nieruchomości gruntowej umożliwia też uprawę rolnictwa. A jak powszechnie wiadomo, takie zajęcie od wielu lat przyczynia się do szybkiego bogacenia. Niestety trzeba bardzo dużą uwagę zwracać na przepisy polskiego prawa. Gdyż zmieniają się one dość dynamicznie. W związku z tym warto zasięgnąć pomocy specjalisty, który będzie służył nam na każdym etapie inwestowania w nieruchomości.

Pieniądze na kupno ziemi

Źródło: Pexels.com

Dlaczego warto skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych podmiotów?

Inwestowanie w nieruchomości gruntowe może na przestrzeni lat przynieść nawet kilkadziesiąt procent zysku. Natomiast, jeżeli jesteśmy niedoświadczonymi inwestorami, to musimy pamiętać, że może na nas czekać wiele pułapek. W związku z tym warto skorzystać z pomocy takiego podmiotu, który ma odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie z zakresu inwestowania. Dzięki temu będziemy mogli w sposób odpowiedni oszacować wartość danej ziemi. Wyspecjalizowane podmioty odpowiadają przede wszystkim za dopasowanie optymalnej inwestycji, jak również jej zakup w formie aktu notarialnego. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że inwestycja, której się podjęliśmy była dobrym rozwiązaniem.

One comment

  1. Inwestycja w ziemię zawsze się opłaca. Dziś ceny działek są tak wygórowane, ale co najlepsze z miesiąca na miesiąc szybują ku górze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.