Kobieta dojeżdża do pracy w Niemczech

Praca w Niemczech. Jak otrzymać zwrot za dojazdy do pracy?

Artykuł partnera.

Codzienne dojazdy do pracy oraz powroty do domu nie są czynnością prywatną i z pewnością odbiegają od przyjemnych. Godziny szczytu, tłok w komunikacji miejskiej, czy ogromne korki – te czynniki wpływają na to, że praca stacjonarna powoli staje się coraz mniej lubiana przez pracowników. Jednak wiele firm ze względu na specyfikę realizowanych zadań nie może przejść na całkowity tryb zdalny. W Niemczech doskonale zdają sobie natomiast sprawę z tego, że dojazdy i powroty z pracy nie są czasem prywatnym pracowników. Dlatego dla takich osób przewidziany jest dodatek za dojazd do pracy w Niemczech. Jego maksymalna kwota może wynieść nawet 4500 euro! Sprawdź, jakie są zasady przyznawania dodatku i czy Tobie również się on należy!

Dodatek za dojazd do pracy w Niemczech – zasady przyznawania

Przede wszystkim warto poznać stawkę niemieckiego dodatku za dojazdy do pracy – wynosi ona 0,30 euro za każdy kilometr w ramach przejazdu z domu do pierwszego miejsca wykonywania obowiązków służbowych. Jeśli jednak chcesz skorzystać z dodatku za dojazd do pracy w Niemczech, musisz złożyć odpowiedni zestaw dokumentów do niemieckiego urzędu skarbowego. Co Finanzamt bierze pod uwagę podczas przyznawania ulgi?

Jedną z najważniejszych informacji dla niemieckiego urzędu skarbowego jest odległość do pracy, którą pracownik musi pokonywać w jedną stronę. Pełen dodatek za dojazd do pracy na terenie zachodniego sąsiada Polski jest przyznawany za każdy dzień roboczy, w którym konkretna osoba faktycznie odbywała podróż z i do pracy.

Możliwość ubiegania się o dodatek odległościowy za przejechane kilometry dotyczy tylko dni, kiedy realnie podróżowałeś od miejsca zamieszkania do pierwszego miejsca pracy. Jeśli przez pięć dni w tygodniu dojeżdżasz do biura, liczba dojazdów wynosi średnio 220 przejazdów w ciągu całego roku. Należy pamiętać, aby od sumy odliczyć wszystkie dni zwolnienia lekarskiego, urlopu oraz pracy zdalnej.

Czym jest wspomniane już kilkukrotnie pierwsze miejsce pracy? To obiekt traktowany przez niemiecki urząd skarbowy jako przestrzeń na stałe przypisaną do konkretnego pracownika. Jeśli wykonujesz swoje obowiązki z kilku lokalizacji, Twój pracodawca musi ustalić, która z nich jest Twoim pierwszym miejscem pracy.

Co można odliczyć w ramach podatku z tytułu ulgi na odległość?

Pracownicy zatrudnieni w niemieckich firmach docierają do swojej pracy na wiele różnych sposobów. W związku z tym w głowach osób chcących ubiegać się o ulgę odległościową, pojawia się pytanie, co dokładnie można odliczać od podatku w ramach kosztów podróży. Dla niemieckich urzędników nie ma znaczenia, jakim środkiem transportu dojeżdżasz do budynku, w którym wykonujesz swoje obowiązki zawodowe. Jeśli np. korzystasz zarówno z auta, jak i tramwaju, liczona będzie odległość decydująca o jak najkrótszym połączeniu drogowym oraz liczba przejechanych km.

Warto wiedzieć, że odliczeniu podlegają również bilety do pracy oraz wszelkie dopłaty do transportu publicznego w danym miejscu. W przypadku takiego świadczenia konieczne będzie zadeklarowanie tego w zeznaniu podatkowym, tak aby Finanzamt odpowiednio zmniejszył ulgę na dojazd do pracy.

Co jeszcze można odliczyć w ramach dodatku odległościowego?

  • Podróże służbowe do innych oddziałów firmy;

  • Wyżywienie, jeśli podróż służbowa trwa dłużej niż osiem godzin;

  • Wizyty u klientów, podróże na szkolenia oraz targi handlowe (wyjątkiem są sytuacje, gdy pracodawca zwrócił Ci koszty takiej podróży);

  • koszty podróży do miejsca pracy ponoszone przez osoby niepełnosprawne;

  • koszty wypadków poniesione w drodze do domu lub do pracy.

Jak obliczyć dodatek odległościowy?

Dla osoby, która nigdy nie miała do czynienia z niemieckim systemem podatkowym, czynność związana z wyliczeniem wysokości dodatku za dojazd do pracy w Niemczech może wydawać się dość skomplikowana. Jeśli potrzebujesz pomocy z dokładnym wyliczeniem tego świadczenia, warto skonsultować się ze specjalistą z biura rachunkowego. Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu wyliczy on, ile dodatku odległościowego Ci się należy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.